شتابدهنده دانش بنیان کاشف

کاشف با فراهم آوردن امکانات و خدمات متنوع برای رشد و توسعه تیم های استارتاپی، به دنبال تسهیل فرآیند تجاری سازی استارتاپ ها است. شتابدهنده دانش‌بنیان کاشف با داشتن مجوز شتابدهنده از  وزارت ” تعاون، کار و رفاه اجتماعی” و همچنین تفاهم نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، خدمات ذیل را ارائه می‌دهد.

شبکه ارتباطی

امکان برقراری ارتباط و شبکه سازی با سرمایه گذاران و افراد متخصص، یکی از مهمترین ارزشها برای استارتاپها به خصوص در مراحل اولیه است. داشتن شبکه قوی برای یک شتابدهنده می تواند یکی از ویژگیهای جذاب آن برای جذب تیمهای با استعداد باشد. برقراری ارتباط با شبکه شتابدهنده معمولاً از طریق رویدادها و نیز در برخی از گردهمایی های هفتگی استارتاپها در درون شتابدهنده صورت می گیرد.

منتورینگ

شتابدهنده دانش‌بنیان کاشف، استراتژی های اصلی ورود به بازار را با کمک منتورها و مشاوران، به شما نشان می‌دهد. در واقع با ورود به مرحله شتابدهی کاشف شما علاوه بر داشتن محل کار تیمی، در کنار نیروهای متخصص برای جذب سرمایه گذاری بیشتر، در مسیر تجاری سازی پیش می روید. منتورها به شما در شناسایی و مقابله با ریسک‌های پیش رو، تیم داری، شناسایی دقیق تر نیازهای مشتریان، پیش بینی رفتار مصرف کننده، جذب سرمایه گذار و حل هزاران مساله  پیش بینی نشده در مسیر رشد استارتاپ  کمک خواهند کرد.

 • هر تیم دارای منتور اختصاصی خواهد بود.
 • کلیه خدمات منتورها به صورت آنلاین و آفلاین انجام خواهد شد.

از مزایای همگام شدن با منتورها در شتابدهنده دانش‌بنیان کاشف برای استارتاپ‌ها می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 • شناسایی دقیق بازار و ارتباط با مشتری
 • ایجاد چشم اندازی بزرگ در اعضای تیم
 • آموزش و تمرین مهارت‌های کار تیمی
 • کمک به شناخت باگ‌های فنی
 • جلوگیری از وقوع اشتباهات تکراری
 • تقویت مهارت‌ها برای جذب سرمایه گذار
فضای کار اشتراکی و سایر خدمات

تأمین محل کار استارتاپها، با اجاره کار فضای اشتراکی و فضای کار اختصاصی توسط شتابدهنده دانش‌بنیان کاشف صورت می گیرد. علاوه بر آن در شتابدهنده دانش‌بنیان کاشف خدمات  حسابداری، مالی، حقوقی و تأمین منابع انسانی و همچنین سایر خدمات  مرتبط با فرآیندهای مختلف استارتاپ‌ها ارائه می‌شود.

لازم به ذکر است، بعضی از این خدمات برای حیات و رشد کسب و کارهای نوپا الزامی بوده اما دریافت همه آنها اجباری  نمی‌باشد و هر استارتاپ برحسب  نیاز و ضرورت خود می‌تواند  از بخشی از آنها استفاده نماید. همچنین شتابدهنده دانش‌بنیان کاشف ، برخی خدمات خود را به شکل کاملا حمایتی و بدون اخذ وجه به استارتاپ‌های عضو اکوسیستم هدیه داده و برای مابقی خدمات ارائه شده نظیر تامین فضای کار، نیز هزینه‌های کاملا رقابتی و پایینتر از بازار را به شکل سهام یا روش‌های تامین اعتبار دریافت می‌نماید.

 • هر تیم دارای منتور اختصاصی خواهد بود.
 • کلیه خدمات منتورها به صورت آنلاین و آفلاین انجام خواهد شد.

از مزایای همگام شدن با منتورها در شتابدهنده دانش‌بنیان کاشف برای استارتاپ‌ها می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 • شناسایی دقیق بازار و ارتباط با مشتری
 • ایجاد چشم اندازی بزرگ در اعضای تیم
 • آموزش و تمرین مهارت‌های کار تیمی
 • کمک به شناخت باگ‌های فنی
 • جلوگیری از وقوع اشتباهات تکراری
 • تقویت مهارت‌ها برای جذب سرمایه گذار
تأمین مالی

از جمله روش‌های شتابدهنده دانش‌بنیان کاشف برای دسترسی و تسهیل جذب سرمایه گذار برای استارتاپ‌ها، حضور سرمایه‌گذار به عنوان منتور در شتاب‌دهنده، برگزاری مسابقات و رقابت‌های گوناگون با حضور گروه‌های مختلف سرمایه‌گذاری، معرفی به سرمایه‌گذاران از طریق برگزاری رویدادهای مختلف مانند دمو دی (Demo Day)، ارتباط مستقیم و همسان‌گزینی (Match Making) می‌باشد.

ساختار سرمایه گذاری شتابدهنده دانش بنیان کاشف

تامین مالی کاشف برای استارتاپها، به شکل هم سرمایه گذاری با حداکثر 20% از سهام استارتاپ می باشد که می تواند در هر یک از مراحل رشد، انجام پذیرد

جذب استارتاپ شتابدهنده دانش‌بنیان کاشف

1

برگزاری رویدادهای سرمایه گذاری match making

2

معرفی از طریق شبکه network

3

برگزاری مسابقات استارت آپ ویکند و استارت آپ گرایند

فرآیند انتخاب استارتاپها در شتابدهنده دانش‌بنیان کاشف

1

انتخاب اولیه

در این مرحله، شتابدهنده دانش بنیان کاشف، پس از فراخوان عمومی و با همکاری و نظر مدیران و منتورهای خود، از میان طرح های دریافتی، تعدادی از استارت آپ های دارای انگیزه تیمی و پتانسیل تجاری سازی را ، برای دوره شتابدهی انتخاب می کند

2

آماده‌سازی

در بخش آمادگی اولیه که بین ۱ تا ۳ ماه طول می‌کشد، شتابدهنده دانش‌بنیان کاشف مفاهیم ابتدایی کسب‌وکار را برای استارت آپ‌ها آموزش داده و با هدف‌سازی استارت آپ‌ها را به سازماندهی اولیه نزدیک می‌کند. در پایان این دوره تعداد استارت آپ مورد نظر برای دوره‌ی اصلی شتاب انتخاب شده و در شتابدهنده می‌مانند.

3

دوره‌ی شتاب

در این دوره استارت آپ‌ها درصدی از سهامشان را به نام شتابدهنده می‌کنند. این سهام معمولاً بین 5 تا حداکثر ۲۰ درصد است. در کنار این کمک مالی استارت آپ‌ها از طریق مربیان و مشاوران شتابدهنده دانش‌بنیان کاشف ، استارت آپ خود را تجاری‌سازی می‌کنند یا به مرز تجاری شدن می‌رسانند. این دوره حدود ۴ تا حداکثر ۹ ماه طول می‌کشد.

4

معرفی به سرمایه‌گذار

پس از اتمام دوره‌ی شتاب، کار استارت آپ‌ها تقریبا در شتابدهنده تمام می‌شود و در Demo Day یا همان روز نمایش، استارت آپ‌ها خود را برای سرمایه‌گذاران معرفی می‌کنند تا بتوانند برای استارت آپ خود سرمایه‌گذار پیدا کنند.

پشتیبانی هایی که شتابدهنده دانش‌بنیان کاشف به استارتاپها ارائه می‌دهد

با توجه به زمان بندی بخشهای مختلف فرایند، چرخه شتابدهی از حداقل 6 ماه تا حداکثر 15 ماه طول خواهد کشید. این زمان برای هر استارتاپ، از زمان پذیرش همکاری در موسسه کاشف آغاز می شود.

در این مدت، فضای کاری مشترک، سرمایه نقدی و غیرنقدی و خدمات منتورینگ و مشاوره توسط کارآفرینان برتر و با تجربه به استارتاپ ها ارائه شده و کارگاه های آموزشی مناسب و متناسب برای ایشان برگزار می گردد.